Warstwowy wielofunkcyjny kompozyt tekstylny w hydroizolacji konstrukcji betonowych

Abstrakt

Tematem rozprawy doktorskiej jest Warstwowy wielofunkcyjny kompozyt tekstylny w hydroizolacji konstrukcji betonowych, który stanowi naukowe podejście do nowego rodzaju przeciwwodnego zabezpieczenia, szczególnie poziomych zewnętrznych konstrukcji betonowych z wykorzystaniem materiałów włókienniczych. Nowa metoda opiera się na materiałach włókienniczych o różnych strukturach funkcjonalnych, które są wszechobecne w zastosowaniach technicznych. Materiały włókiennicze, poza ich podstawową funkcją „odzieżową” znajdują szerokie zastosowanie w różnych obszarach techniki.

Zdobyte doświadczenie i pozyskany stan wiedzy z przeglądu literatury pozwoliły na sformułowanie tezy rozprawy „Możliwe jest opracowanie nowego tekstylnego kompozytu wielofunkcyjnego o własnościach hydroizolacyjnych zapewniającego: (1) bezobsługowy proces konstytuowania betonu nowobudowanym poziomym zewnętrznym elementom architektonicznym o konstrukcji betonowej oraz (2) trwałą i niezawodną jego ochronę przeciwwodną w czasie eksploatacji”. Od kompozytu oczekuje się, aby posiadał doskonałe własności barierowe i był niezawodny w trakcie eksploatacji konstrukcji betonowych, jak również znacznego skrócenia prac budowlanych lub remontowych, co z kolei prowadzi do obniżenia kosztów inwestycji. Kompozyt włókninowy zapewnia bezobsługowy proces dojrzewania betonu, a jego własności drenażowe pozwoliły, jak wykazały badania, zapewnić realizację tego procesu wymaganą w trakcie hydratacji cementu. Z funkcji, jakie ma realizować kompozyt w tej konkretnej sytuacji wynika, że jego struktura ma zapewnić wysokoskuteczne właściwości drenażowe pozwalające odprowadzać nadmiar niezwiązanej z betonem wilgoci w czasie jego dojrzewania.

Pełna barierowość jest utrzymywana z kolei przez właściwość powolnego plastycznego odkształcania (osiadania) zmniejszającego porowatość masy drenażowej, powodowanego naciskiem masy warstwy zewnętrznej (wylewki i ewentualnego podłoża). Kompozyt składa się z trzech warstw: Warstwa górna: geowłóknina, która spełnia funkcję ochronną przed uszkodzeniem warstwy barierowej podczas układania kompozytu na betonie konstrukcyjnym, jak również podczas wylewania wylewki na kompozyt. Warstwa środkowa: termoplastyczna folia polietylenowa, która po skonsolidowaniu jej z warstwami górną i dolną zapewnia całkowitą hydrobarierowość kompozytu. Warstwa dolna: geowłóknina o dobrych własnościach drenażowych uzyskiwanych poprzez nadanie jej wysokiej sprężystości i odpowiedniej porowatości. Zadaniem tej warstwy jest odprowadzenie ewentualnego nadmiaru wody, która nie została związana z cementem oraz stworzenie warunków wodnych na powierzchni betonu konstrukcyjnego podobnych jak dla betonu pielęgnowanego w okresie jego dojrzewania. Proponowana technologia skraca czas prac budowlanych o 3 do 4 tygodni. Sposób hydroizolacji z użyciem opracowanego kompozytu barierowego oraz kompozyt barierowy zostały zgłoszone do ochrony w UP RP. Należy również zwrócić uwagę na fakt, że zaproponowana technologia jest całkowicie ekologiczna, gdyż eliminuje stosowanie pap, materiałów bitumicznych (smoły) oraz rozpuszczalników. Ostateczną weryfikację nowej metody hydroizolacji z wykorzystaniem warstwowego wielofunkcyjnego kompozytu tekstylnego zbadano na zbudowanym do tego celu balkonie na jednym z budynków Instytutu Technologii Eksploatacji, gdzie wykonywano badania.

Otrzymane wyniki potwierdziły całkowicie barierowość kompozytu i jego niekwestionowaną przydatność w procesie dojrzewania i pielęgnacji betonu oraz niezawodne funkcjonowanie w warunkach rzeczywistego klimatu.

https://doi.org/10.34658/tex.2018.74.67-86
PDF

Bibliografia

Praca zbiorowa: Technologia włóknin, WNT Warszawa, 1971 r.

Boettcher P.: Wytwarzanie i stosowanie geostatyków. Technische Tex./TechnikalText. 1989.

Wysokiński L.: Skuteczność stosowania geosyntetyków. Mat. Bud. 2001.

Wierzbowska T.: Kierunki rozwoju w produkcji igłowanych włóknin technicznych. Techniki Włókiennicze 1990.

Rajabipour F., Weiss J.: Śledzenie stanu betonu za pomocą pomiarów przewodnic-twa elektrycznego in situ. CWB 2/2007.

Jędrzejewski W.: Geowłókniny kompozytowe. Przegląd Włók. 1997.

PN-EN 13859-1:2010 Elastyczne wyroby wodochronne – Definicje i właściwości wyrobów podkładowych.

PN-EN 13967:2012 Elastyczne wyroby wodochronne – Wyroby z tworzyw sztucznych i kauczuku do izolacji przeciwwodnej łącznie z wyrobami z tworzyw sztucznych do izolacji przeciwwodnej części podziemnych.

Szafran K., Szer J., Wojtysiak J.: Sposób wykonania przeciwwodnej izolacji i osuszania poziomych konstrukcji betonowych.Zgłoszenie patentowe RP nr P 387346.

Wojtysiak J., Szafran K., Szer J.: Wielofunkcyjny kompozyt włókninowy do hydroizolacji poziomych konstrukcji betonowych. Fizyka Budowli w Teorii i Praktyce,Materiały konferencyjne XII Polskiej Konferencji Nauk-Techn. Łódź 2009.

Zarzycki R.: Wymiana ciepła i ruch masy w inżynierii środowiska. WNT 2010.

Praca zbiorowa pod kierunkiem Stefańczyk B.: Budownictwo ogólne. Arkady 2010.

Więźlak W., Bolanowski B., Zajączkowski J.: Sprawozdanie z projektu badaw-czego nt. Opracowanie metody i aparatury do badań właściwości reologicznych włóknin. POLMATEX-CENARO, Łódź 1999.

PN ISO 3416: 1998 Ubytek grubości włóknin po obciążeniu statycznym.

Das D., Pradhan A.K., Chattopadhyay R., Singh S.N.: Hybrid yarns and textile performing for thermoplastic composites. Textile Progres Vol. 44, Issue 1, p.1-84, 2012.

Pak A., Zahmatkesh Z.: Experimental study of geotextile’s drainage and filtration properties under different hydraulic gradients and confining pressures. Interna-tional Journa of Civil Engineering, Vol. 9, No. 2, p. 98-102. June 2011.

Lederle R.E., Hoegh K., Burnham T., Khazanovich L.: Drainage capabilities of a nonwoven fabric interlayer in an unbounded concrete overlay. TRB Annual Meeting; p. 1-11, 2013.

Garber S., Rasmussen R.: Nonwoven geotextile interlayers in concrete pavements. TRB of National Academies, Washington D.C., N. 2152, p. 11-15, 2010.

Ruszkowski K.: Włókniny w budownictwie. Przegląd – WOS, No. 11, p. 52-56, 2006.

Pobrania pliku

Brak danych dotyczących pobrań pliku.