Rola i znaczenie diagnozy potrzeb szkoleniowych w kontekście szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy
PDF

Jak cytować

Znajmiecka-Sikora, M. (2017). Rola i znaczenie diagnozy potrzeb szkoleniowych w kontekście szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Zeszyty Naukowe. Organizacja I Zarządzanie, 69(1218), 129-137. https://doi.org/10.34658/oiz.2017.69.129-137

Abstrakt

W przypadku szkoleń z zakresu bhp diagnoza potrzeb szkoleniowych jest szczególnie istotna z dwóch powodów: po pierwsze – pozwala na identyfikację problemów kompetencyjnych i ocenę postaw pracowników wobec bezpieczeństwa, po drugie – pozwala dostosować program szkolenia do specyfiki organizacji, w której realizowane są szkolenia. Warto jeszcze raz podkreślić, iż w proces ten powinno być zaangażowanych wiele osób. W kontekście budowania kultury bezpieczeństwa istotne jest, aby w proces kształtowania prawidłowych postaw wobec bezpieczeństwa w centrum zainteresowania postawić samego zainteresowanego, co w praktyce sprowadza się do zaangażowania szeregowych pracowników również w proces identyfikacji potrzeb. Jak pokazują badania często pracodawcy nie uwzględniają tego elementu.

Obok rozmowy z pracownikami istotne jest również uwzględnienie specyfiki zakładu – co oznacza zapoznanie się z zagrożeniami, jak również szczegółowa analiza dokumentów – w tym między innymi – karty oceny ryzyka zawodowego, instrukcje stanowiskowe, analiza wypadków, które miały miejsce oraz zdarzeń potencjalnie wypadkowych, o ile takowe są rejestrowane. Tylko tak prowadzona identyfikacja potrzeb szkoleniowych umożliwia dobre zaprojektowanie, adekwatny dobór metod i realizację szkolenia w zakresie bhp we właściwy sposób.

https://doi.org/10.34658/oiz.2017.69.129-137
PDF

Bibliografia

Boczkowska K., Znajmiecka-Sikora M.: Behavior-Based Safety ‒ skuteczna metoda budowania kultury bezpieczeństwa organizacji, Marketing i rynek, nr 5, 2013, ss. 766-772.

Boydell T., Leary M.: Identyfikacja potrzeb szkoleniowych, Wolters Kluwer Oficyna Ekonomiczna, Warszawa 2006.

Chmiel N.: Bezpieczeństwo w pracy, [w:] N. Chmiel (red.), Psychologia pracy i organizacji, GWP, Gdańsk 2007, ss. 283-307.

Frankfort-Nachmias Ch., Nachmias D.: Metody badawcze w naukach społecznych, Zysk i S-ka Wydawnictwo, Poznań 2001.

Galler E.S.: The psychology of safety handbook, Lewis Publishers: Boca Raton London New York Washington, D.C 2001.

Łaguna M.: Szkolenia, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Gdańsk 2008.

Neczaj-Świderska R.: Rozpoznanie i analiza potrzeb szkoleniowych organizacji „e-mentor”, nr 1, 2005, ss. 71-73, www.e-mentor.edu.pl [01.08.2016].

Pont T.: Developing effective training skills, McGraw Hill, London 1991.

Schaughnessy J., Zechmeister E., Zechmeister J.: Metody badawcze w psychologii, GWP, Gdańsk 2002.

Stasiła-Sieradzka M.: Udział psychologii pracy i organizacji w kreowaniu bezpiecznego środowiska pracy, [w:] J. Lewandowski, M. Znajmiecka-Sikora (red.), Współczesne standardy w zakresie zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy. Możliwości i zagrożenia, Wyd. PŁ, Łódź 2012, ss. 138-160.

Znajmiecka-Sikora M.: Analiza procesu szkoleń w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy na przykładzie łódzkich przedsiębiorstw ‒ wstępne doniesienie z badań, [w:] J. Lewandowski, M. Znajmiecka-Sikora (red.), Współczesne standardy w zakresie zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy. Możliwości i zagrożenia. Wyd. Politechniki Łódzkiej, Łódź 2012, ss. 117-136.

Znajmiecka-Sikora M.: Behawioralne zarządzanie bezpieczeństwem (behavior based safety B-BS) jako skuteczna metoda ograniczenia liczby wypadków w organizacji, [w:] J. Lewandowski, M. Znajmiecka-Sikora (red.) Współczesne standardy w zakresie zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy. Możliwości i zagrożenia, Wyd. Politechniki Łódzkiej, Łódź 2012, ss. 47-63.

Znajmiecka-Sikora M.: Analiza klimatu bezpieczeństwa na przykładzie przedsiębiorstwa produkcyjnego z branży oświetleniowej, Zeszyty Naukowe PŁ, nr 56, 2013, ss. 103-127.

Znajmiecka-Sikora M., Kędzierska B.: Skuteczność szkoleń bhp – wykorzystanie wiedzy dotyczącej uczenia się osób dorosłych w szkoleniach kształtujących postawy zorientowane na bezpieczeństwo pracy, [w:] J. Lewandowski, M. Znajmiecka-Sikora (red.), Współczesne standardy w zakresie zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy ‒ nowa perspektywa Wyd. Politechniki Łódzkiej, Łódź 2014, s. 237.

Pobrania pliku

Brak danych dotyczących pobrań pliku.